Koszyk Wartość: 0.00 | Bilety: 0 | Karnety: 0 | Vouchery: 0 | Towary: 0
Wybrany spektakl

WYBÓR TERMINU SPEKTAKLUPRZESILENIA

Wacław Sobaszek
PRZESILENIA
Teatr Węgajty
 
Teatr Dramatyczny, Sala Zatorskiego
Czas trwania: 57 minut (bez przerwy) + open workshop
 
TWÓRCY:
Iza Alwinger, Maria Legeżyńska, Marek Kurkiewicz, Barbara Michera, Tomasz Puchalski, Erdmute Sobaszek, Wacław Sobaszek
 
OBSADA:
Maria Legeżyńska, Marek Kurkiewicz, Barbara Michera, Tomasz Puchalski, Erdmute Sobaszek, Wacław Sobaszek

Dodatkowo w „open workshop”:  Izabela Giczewska (tancerka),  Bogumiła Majczyno (skrzypaczka)

OPIS:
Pomiędzy sztuką otwartą i teatrem dokumentalnym. Jest to dziewiąty odcinek serialu teatralnego „Woda 2030 – źródła i przyszłość”. Od roku 2010, w kolejnych sezonach Innej Szkoły Teatralnej, co roku powstaje spektakl, który jest kolażem indywidualnych wypowiedzi scenicznych, odnoszących się do aktualnego tematu. Przesilenia, temat roku 2018, wiąże się z poczuciem niemożności, bezradności w obliczu mizernej sytuacji politycznej w kraju i na świecie. Jak nie rezygnować, jak umieć być wytrwałym, nie oczekiwać, że zmiana łatwo się dokona? Gdy dochodzi do konfrontacji, jak nie stosować przemocy, nie odpowiadać przemocą na przemoc? Czy przesilenie może nadejść jako siła trzecia, jako moc natury? Te pytania, zawarte w spektaklu próbujemy rozwijać wspólnie z widzami, chętnymi przedzierzgnąć się w uczestników „open workshop”.

Oprócz  tekstów własnych używamy cytatów z dzieł J. Ficowskiego, A. Veteranyi, S. Hawkinga, J. Brodskiego, A. Suryna i W.B. Jankowskiego.

RECENZJE:
Przesilenia są zakorzenione w tradycji – tak narodowej, europejskiej, jak i własnej, stwarzanej w trakcie 30 lat działalności Węgajt – ale świeżością i aktualnością wrastają w świat dzisiejszy. Działają na wielu poziomach, jako spektakl teatralny, wołanie o ratunek dla świata, klucz do dyskusji o sprawach, o których nie warto milczeć, wprowadzanie (aktorów i widzów) na drogę czujności, świadomości, odwagi działania. Łączą elementy oddalone i trudne do „skomunikowania”, których pojawienie się obok siebie jest jednak niewątpliwie pożądane i warte./ David Zelinka, Colloquia, blog Teatru Węgajty

 


TerminMiejsce 
07-04-2019 12:00Teatr Dramatyczny, Sala im. W. Zatorskiego