Anna Szajbel zaszła wysoko: jest prezeską polskiego koncernu paliwowego (tego z orłem w logo), dużo zarabia, dobrze mieszka, a problemy, sprawy i protesty zwykłych ludzi są jej zasadniczo obce. Wszystko do czasu, gdy zostaje przyłapana na cielesnym zbliżeniu z drzewem w trakcie epizodu somnambulicznego. W konsekwencji tej nieoczekiwanej i nie całkiem świadomie odczuwanej przyjemności, Szajbel traci pracę i swoje wygodne życie. Odkrywa też, że od lat była oszukiwana przez swojego męża, a wszystko to wywołuje u niej szok, który sprawia, że rzeczywistość i czasoprzestrzeń współczesnej podwarszawskiej miejscowości mocno się zakrzywiają. Szajbel przenosi się do XVII wieku, do Księstwa nyskiego na Dolnym Śląsku, gdzie rozpoznaje się w postaci Mathilde Spalt - „Ziemistej”, wyznawczyni kultu Matki Ziemi i Starodziewicy, która żyje w lesie, poza wszelkimi wygodami, tworząc wraz z innymi kobietami-wyznawczyniami spółdzielczą, feministyczną wspólnotę. Wspólnotę praktykującą uważniejsze i czulsze relacje z naturą, szczersze traktowanie własnych ciał, lepsze budowanie więzi międzyludzkich - inaczej konstruowany świat. Utopia zostaje wystawiona na próbę, gdy lokalny biskup postanawia ukrócić herezje i wyciąć las, w którym żyją kobiety. Ziemiste wypowiadają jednak Kościołowi walkę - zaczyna się antypatriarchalna, przeciwkościelna, radykalna, feministyczna, ekologiczna rewolucja. Rewolucja płożących się kłączy i solidarnych ciał.
Okładka książki Agnieszki Szpili opatrzona została symbolem tej rewolucji: wagino-macico-czaszką. Teraz - we współpracy z autorką - tekst tej dzikiej, nawiedzonej, odlotowej powieści trafia na scenę, a symbol pozostaje żywy. „Heksy” - teatr, który chce towarzyszyć społecznej zmianie. „Heksy” - teatr-zmiana, spektakl-rytuał. „Heksy” - rytuał wyrywania knebla z ust, odzyskiwania mocy, seksualności, przyjemności, dobrego życia. Rytuał rypania martwiaków: odrzucania tego, co martwe i poszukiwania pod truchłami tego, co żyje. Tego, na czym można budować świat na nowo.
Spektakl wyłącznie dla widzów od 18. roku życia. Zawiera sceny nagości, przemocy, symulowanego seksu, wulgarny język.
Reżyseria: Monika Strzępka
Obsada: Daniel Chryc, Anna Gorajska, Anna Kłos, Marta Nieradkiewicz, Marta Ojrzyńska, Agnieszka Roszkowska, Michał Sikorski, Marcin Sztabiński, Marcin Wojciechowski, Agnieszka Wosińska, Łukasz „Długi” Wójcik, Ana Szopa (gościnnie)