Trzeci rok wojny spotyka ją gdzieś na froncie. Złożyła przysięgę i jest żołnierką. Nie ma odwrotu. Koleżanka po fachu, reżyserka , siostra. Na emigracji uwrażliwiała zachodnie społeczeństwa na losy swojego kraju, aby wreszcie wziąć sprawy we własne ręce i wyruszyć w rodzinne strony, skonfrontować się z wrogiem oraz z realiami pracy w armii.
“Będzie trzeba to pójdę na wojnę” opowiada o przyjaźni, idealizmie, i nieustającym zaangażowaniu w wojnę na przekór jej wyniszczającemu charakterowi. Spektakl przybiera formę kompozycji złożonej z najnowszych obrazów wojny, danych z białego wywiadu, prywatnej korespondencji i form dźwiękowych. Magda Szpecht śledzi przemianę artystki w żołnierza i poprzez to osobiste świadectwo rekonstruuje dzisiejszą rzeczywistość wojny, aby pomóc na nowo wybrzmieć stępionym emocjom.
Chociaż mobilizacja kobiet nie jest obowiązkowa, od 2014 roku rośnie liczba, zasilających szeregi armii. W 2024 roku wyniosła przynajmniej 67 tysięcy. Bohaterstwo i zaangażowanie Ukrainek w obronę swojego kraju pokazuje, że współczesna wojna ma w sobie coraz więcej z kobiety. Znaczący wzrost liczby żołnierek na froncie i kobiet w wieloraki sposób wspierających wysiłek wojenny (m.in. w rozminowywaniu kraju, obronie przed dronami, w służbie cywilnej i lekarskiej) otwiera nowy rozdział na innym polu walki - o samostanowienie i równouprawnienie kobiet w ukraińskim społeczeństwie.
“Będzie trzeba to pójdę na wojnę” to kolejna, przypadająca na trzeci rok pełnoskalowego konfliktu zbrojnego w Ukrainie praca teatralna Magdy Szpecht. W performatywnym wykładzie “Cyber Elf” (2022) artystka wróciła do swojego pierwszego zawodu - dziennikarstwa i za pomocą narzędzi cyberaktywizmu walczyła z rosyjskimi trollami, fake newsami i na bieżąco pokazywała jak można się włączyć w konflikt i pomóc Ukrainie w jej walce o wolność. W estońskim spektaklu “Spy Girls” (2024) Szpecht zaangażowała z kolei zespół aktorski do przewrotnych, wspólnie podjętych działań wywiadowczych w internecie, aby poznać światopogląd wroga i jego motywacje. Uwodząc żołnierzy na rosyjskojęzycznych portalach randkowych, starali się poznać ich osobiste historie i, co najważniejsze, ich cele i lokalizację na froncie. Wszystkie te projekty łączy żywe zaangażowanie na rzecz sąsiedzkiej Ukrainy i działania na styku teatru forensycznego, dziennikarstwa i cyberaktywizmu.
reżyseria, scenariusz
Magda Szpecht
dramaturgia, scenariusz, światło
Szymon Adamczak
scenografia, kostiumy, światło
Karolina Pawelczyk
wideo
Karolina Pawelczyk, Michał Rogulski
muzyka, udźwiękowienie
Krzysztof Kaliski
produkcja
Michał Rogulski ÆFEKT
kierowniczka produkcji
Lena Tworkowska
Obsada: Agata Różycka