Koszyk Wartość: 0.00 | Bilety: 0 | Karnety: 0 | Vouchery: 0 | Towary: 0
PL    EN

WYBÓR TERMINU SPEKTAKLUFATALISTA. SINGEROWSKA HISTORIA W V AKTACH

Tadeusz Słobodzianek

reżyseria: Wojciech Urbański
scenografia i kostiumy: Joanna Zemanek
asystentka scenografki: Adrianna Gołębiewska
choreografia: Jarosław Staniek
ruch sceniczny: Katarzyna Zielonka
opracowanie muzyczne: Wojciech Urbański
światła: Paulina Góral
projekcje: Stanisław Zaleski

Małżeństwo Lei i Beniamina poznajemy, gdy mąż wraca do domu ze śladem szminki na policzku i  stanowczo odmawia zjedzenia szabasowego rosołu żony. Kobietę tego samego dnia po południu widziano w męskim towarzystwie w znanej warszawskiej kawiarni. W „Fataliście. Singerowskiej historii w V aktach” dowiadujemy się nie tylko jak wyglądał wieczór, podczas którego para wyjaśniała kilka spraw swojego życia, ale też dzięki wizycie niespodziewanych gości w mieszkaniu Lei i Beniamina na Krochmalnej odkrywamy przeszłość i przyszłość żydowskiego małżeństwa.

Tadeusz Słobodzianek, laureat literackiej nagrody Nike za dramat „Nasza klasa”, opowiada o związku syna rabina i córki kupca, których losy wpisują się w historię przed- i powojennych dziejów Żydów i Polaków. Portretuje Warszawę lat trzydziestych XX wieku i narastającą z czasem atmosferę niepokoju. Tworzy opowieść, w której romanse bohemy artystycznej i małżeńskie intrygi splatają się z losami świata.

„Pretekstem do napisania sztuki było dla mnie opowiadanie Singera o tym samym tytule, które przedstawia losy młodych zasymilowanych Żydów w Polsce przed II wojną światową oraz filozofia fatalizmu, z której Singer obficie czerpał. Przede wszystkim ze swojego ulubionego myśliciela Spinozy, który mówił o tym, że wszystko, co dzieje się na świecie jest z góry przesądzone, a życie człowieka polega na godzeniu się z przeznaczeniem”, mówi o sztuce Tadeusz Słobodzianek.

 

Obsada: Magdalena Czerwińska, Robert Majewski, Grzegorz Małecki (gościnnie, aktor Teatru Narodowego), Anna Moskal/Anna Gajewska, Piotr Siwkiewicz, Anna Gorajska, Jakub Strach/Kosma Press (gościnnie), Maksymilian Zieliński/Liam Culbreth (gościnnie), Nina Urbańska/Natalia Krzyżanowska


TerminMiejsce 
12-03-2021 19:30Mała Scena
13-03-2021 19:30Mała Scena
14-03-2021 17:30Mała Scena